Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč právě lotosový květ?

4. 10. 2011 21:10:25
Napadlo Vás někdy, proč právě lotos je tak "oslavován" mezi lidmi především buddhistické filosofie?Mně ano...
 anonym

Tak si Vám jdu jednou po práci odpočinout ven. Vrátil jsem se vyjímečně brzy a tak jsem mohl vychutnat teplý podzimní den a nabažit se oranžového odpoledního slunce. Sedl jsem si na studnu, která tady stojí kdo ví od kdy a trčí z ní prastaré nefunkční torzo železné pumpy, jenž slouží už akorát vosám, jako občasné hnízdiště, než je nějaký "dobrák" - třeba já vypudí, aby nás neobtěžovaly svou neodbytnou přítomností.
Jen tak sedím, kochám se vším, co se kde mihne a tiše obdivuji všechnu tu rozmanitost života kolem sebe. Zavírám oči a vnímám jen zvuky vznikající ve víru života, který nás ze všech stran obklopuje a kterého jsme všichni nedílnou součástí. Cítím, jak mne postupně prostupuje to kouzelné uvolnění, jakého se člověku dostává těsně před usnutím. Poslouchám všechny ty zvuky a hlavou mi proplouvají nejrůznější možné i nemožné myšlenky a vzpomínky z dob dávno minulých a já je bezděčně nechávám odplout, jako do řeky spadané podzimní listí. A jak tak vše odplouvá, za chvíli není nic, co by moji mysl zaměstnávalo, jen tak jsem a nic víc. Hlavou mi ale probleskne otázka, kterou jsem si několikrát položil, ale nikdy jsem nikde nezaslechl ani nečetl odpověď.
"Proč právě lotosový květ?"
Proč někteří jógíni usedají do pozice lotosového květu?
Proč je Buddha a nejen on, zobrazován v pozici lotosu?
Proč mnoho meditujících lidí usedá do pozice lotosového květu?
Proč právě lotos a ne jiný květ? Na světě je jich přece taková spousta! Jaký to má vlastně význam?
Ono to nejspíš není moc důležité, mně to ovšem zajímá z principu. Nelíbí se mi, když lidé něco dělají a nevědí proč. Nerozumí tomu, proč dodržují ten či onen zvyk, který jim zanechali jejich předkové a jediným důvodem, proč něco dělají je "protože mne to tak babička - maminka - rodiče... kdokoliv naučil".
A tak v jakémsi polosnění nechávám odplout i tuto otázku a mysl nechávám prázdnou. Po chvíli lehce pootevřu oči, když mne cosi zalechtá na tváři a v jakési neurčité vzdálenosti přede mnou stojí muž. Vypadá jako mnich. Má na sobě starý hrubý hnědý plášť a v ruce drží dřevěnou hůl, jako by ji vzal Krakonošovi. Má kulatý obličej, krátké prošedivělé vlasy, usměvavé rty a dívá se na mne šedivýma lehce nazelenalýma očima. Jeho pohled je plný nesmírné pokory, soucitu a porozumění. Současně však jiskří životem a plane moudrostí, která se dá získat jedině prožitkem, nikoliv naučením.
"Proč právě lotos - ptal jsi se?" pověděl mi, aniž by otevřel ústa, aniž by pohnul rty, věděl jsem že ke mně mluví.
Neodpověděl jsem, jen jsem si ho prohlížel a myslel jsem si "Odkud já ho jen znám? My se už musíme od někud přece znát!?" Ale ani za nic jsem si nemohl vzpomenout odkud.
Pořád se mi díval přímo do očí tím svým nesmírně laskavým pohledem, že se to nedá ani nijak popsat.
"Díval jsi se někdy na lotos?" zeptal se mně.
"Díval jsi se kde roste?"
"Přece na jezírku, v rybníce nebo tak - je jako leknín" pomyslel jsem si.
"Lotos je v mnoha ohledech vyjímečný květ. Do celé své krásy a dokonalosti ovšem vyroste jen a jedině na úplně klidné hladině."
"Jedině na - úplně - klidné - hladině" opakoval pomalu a po chvilce pokračoval:
"Stejně tak lidská bytost...
Lidská bytost se do celé své krásy a dokonalosti může rozvinout jen a jedině na úplně klidné hladině - na úplně klidné hladině - své mysli." dopověděl, lehce se pousmál a než jsem stačil tuhle myšlenku vstřebat, místo mnicha už jsem viděl jen rozplývající se stříbrošedou mlhu.
Trochu mě to rozrušilo, plně jsem otevřel oči a bylo tam jen oranžové podzimní slunce, díky němuž jsem téměř nic jiného neviděl.

Napadlo mně: "Od kdy mi sny ve dne odpovídají na otázky?"
Byl to jen sen? Nebo nebyl? Někdy si totiž vážně nejsem jistý.
Hlavně, že znám odpověď na svou otázku, byť možná ne příliš podstatnou... i když - Co je vlastně tím podstatným v tom našem lidském bytí?

Autor: Ivo Beneš | úterý 4.10.2011 21:10 | karma článku: 14.32 | přečteno: 1920x

Další články blogera

Ivo Beneš

Ayahuasca – moje zkušenost

Do Peru jsem se chystal s několika otázkami a s touhou něco ve svém životě změnit. Slyšel jsem, že Ayahuasca může dát člověku odpověď na jakékoliv otázky a rozhodl jsem se to vyzkoušet.

14.1.2016 v 1:01 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 1399 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Jak na chlípný chlapy? Naučte se šerm, dámy!

Od mala jsem vyrůstala na vesnici mezi klukama. Holčiček bylo v mém věku poskrovnu, natož aby sdílely moje touhy lézt na stromy, škubat pláňata, chodit na švestky okolo cest. A dlužím klukům dík.

23.10.2017 v 20:55 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 358 | Diskuse

Libuse Palkova

Jak na stres a deprese?

Ženská existence je občas jako past, žádná vertikála ani transcendentála, jen nekonečná horizontála ubíjejících činností. A pro ženy samoživitelky je to dvojnásobná nálož. Kromě zaměstnání je tu ještě péče o domácnost.

23.10.2017 v 18:41 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 444 | Diskuse

Štěpán Bicera

"Sudokopytníku", jsi poslancem

Jak se to těsně po volbách, dle MF Dnes, ve štábu Pirátů doslova ozvalo, napsat nešlo. Nebylo by to v souladu s kodexem a blog by byl odstraněn. Před volbami poslal zmíněný deník vůdci Pirátů omylem dvakrát stejný dotazník.

23.10.2017 v 13:27 | Karma článku: 27.89 | Přečteno: 948 | Diskuse

Olga Pavlíková

Tyto volby znovu potvrdily, že přímá demokracie je ta nejhorší varianta,

alespoň u nás v Čechách. Stačí, aby jeden z nejméně důvěryhodných osob v zemi lidem pochleboval, sliboval jim, osočoval své kritiky a lid mu dal hlas, téměř třicetiprocentní

23.10.2017 v 12:34 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 1394 | Diskuse

Jakub Moravčík

Jsme národ pštrosů? Věnováno především nevoličům

Píšu sem už velmi málo, ale při konstalaci příležitostí po dlouhé době přináším "hudebně-povolební" blog.

23.10.2017 v 12:06 | Karma článku: 4.79 | Přečteno: 157 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1983
Co na srdci, to na jazyku ... a proto často raději mlčím.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.